Karácsonyi szokások, hagyományok Magyarországon és más országokban
A karácsony Magyarországon
Magyarország Ausztriával és a Balkán-félsziget néhány kis országával sokáig egy birodalmat alkotott. Ezért a karácsonyt itt Ausztriához és Németországhoz hasonlóan, a keresztény hagyományok alapján ünneplik. Itt a gyerekek örömteli szemében tükröződik vissza a csillogó karácsonyfa, es az ajándékozási szokások is hasonlóak.
Hazánkban éppúgy, mint szlovák és cseh szomszédainknál, létezik egy különös régi hagyomány. Már évszázadok óta betlehemesek járják karácsonykor a falvakat.
A betlehemezés a kis Jézus születésének dramatikus előadása, csakhogy itt a történet főszerepét nem a Három Királyok, vagy más jelentős személyiség játssza, hanem egyszerű emberek, a pásztorok. A három pásztor az igazak álmát alussza a mezőn, amikor egy angyal száll le hozzájuk, és megjósolja, hogy ezen az éjszakán egy betlehemi istállóban új király születik. A pásztorok követik a (botra erősitett) csillagot, ami a jászolban fekvő Jézuskához vezeti őket. Az újszülött Messiást imádják, és egy bárány bőrével ajándékozzák meg. A pásztorok kiforditják a subájukat, ezért úgy néznek ki, mint a bárányok. Évődnek a közönséggel. Egy saját kezűleg készitett, templom formájú kis kunyhóval járják a házakat, a kis kunyhóban, a betlehemi istállóban ott van a kis Jézus, és a történet többi szereplője.
Ez az ősi szokás manapság is él, legfőképp Erdélyben. Ott a pásztorokat nem gyerekek játsszák, mint Ausztriában vagy Néémetországban, hanem állatbőrbe bújt, rettentő maszkot viselő férfiak.
A karácsony Skandináviában
Ha meg szeretnétek lepni egymást - skandinávok módjára - tartsatok julklappot(cédulára irt név alapján, húzással derül ki, hogy ki kit fog megajándékozni). Az ajándékát mindenki külön-külön vigye be az e célra kijelölt szobába vagy sarokba. Minél óriásibb és megtévesztőbb csomagba rakják, annál nagyobb lesz a megajándékozott meglepetése.
Dániában a karácsony elengedhetetlen "szereplői" a julnisek. A julnisserekkel, ezekkel a piros kabátos törpékkel bármelyik üzlet kirakatában találkozhatunk. Tomte és Nisser névre hallgatnak, és a természetet jelképezik. A házat, az udvart, az istállót, az állatokat és a földet mind-mind ők védik meg a rontástól. Az ünnepek előtt minden ételből és italból az ajtó elé teszik a részüket, hogy jókedvűek legyenek, és nehogy megharagudjanak a ház lakóira.
A karácsony Hollandiában
Réges-rég a mai Törökország területén lévő Myra városában élt egy Miklós nevű püspök, akit máig a gyerekek védőszentjeként tartanak számon. Németalföldön, vagy mai nevén Hollandiában Miklós nap, december 6. előestéjén is kapnak ajándékot a gyerekek.
A nők már az ünnep előtt, az ún. bearanyozás napján találkoznak. Közösen diszitik aranyfüsttel karácsonyi süteményeiket. Egy-egy rokon házában összegyűlnek, mindenki viszi mavával az ecsetjét és a vizestálkáját. Korábban még a péket is felkeresték, ha a segitségére volt szükségük. Miután a sütemény elkészült, kakaót szürcsölgetve karácsonyi történeteket mesélgettek egymásnak.
Mint minden püspöknek és szentnek, Szent Miklósnak is nagy a kisérete. Himzett palástot, csúcsos süveget hord, és kezében püspöki pásztorbotot tart. Hajóval érkezik Spanyolországból, a narancsok országából. Ez a hagyomány valószinűleg onnan ered, hogy Németalföldön hosszú évszázadokig a spanyol király uralkodott. Szent Miklóst mindig elkiséri szerecsen szolgája, Péter. Nála van a virgács, ő a szent inasa, ahogy Ruprecht a Télapóé. Szent Miklós sok országban, városban megfordult, és mindenütt szeretettel fogadták. Szent Miklós este szétosztja az ajándékokat. Emellett a hollandok még julklappot is gyakran játszanak. Szent Miklós szürke lován járja be az országot. A lovacskát nem szabad éhesen elengedni onnan, ahol gazdája megfordult. A gyerekek ezért szénát, kenyeret és sárgarépát adnak neki.
A karácsony Angliában
Advent idején, szentestén és karácsony mindkét napján egész Angliában, az iskolákban, a templomokban és családi körben is "Christmas Carols" cimű karácsonyi dalt éneklik. Sok helyen a gyerekek és a felnőttek este összegyűlnek, és az utcát róják énekelve.
"Holnap reggel felébredünk...." - szól a dal. De hogy is lenne másképp, hiszen csak reggel találják meg az ajándékot. Mert náluk nem szenteste, hanem karácsony első napjának reggelén bonthatják ki a csomagokat. Igy ünnepelnek a gyerekek Angliában és az Egyesült Államokban. Itt éjjel a kéményen keresztül érkezik a Télapó, és ajándékokkal tölti meg a gyerekek kandallóra kiakasztott harisnyáját.
A december 25.-i karácsonyi asztalról sehol sem hiányzik a pulyka. A hagyományos desszert az angolszászoknál a karácsonyi puding, amit szilvás pudingnak is neveznek. Ez az angol puding nem olyan, mint nálunk a vanilia- vagy csokoládépuding. Sokkal inkább a kuglófhoz hasonlit. A szilvás puding fontos alapanyagáról kapta a nevét. Manapság damaszkuszi mazsolából, fekete szemű mazsolából, lisztből, tojásból, rumból, cukorból, marhafaggyúból, mogyoróból és fűszerekből készitik. Órákon át sütik. Korábban egy hatpennyst, ma már egy ezüstpénzt rejtenek el a tésztában. Ezért lassan kell enni, nehogy ráharapjon valaki.
Karácsonykor az angol házak egészen máshogy vannak feldiszitve, mint nálunk. Az ajtó fölé egy fagyöngykoszorút akasztanak. Aki átlép alatta, csókot kap. Régen a fagyöngyöt szent növényként tisztelték, azt hitték róla, hogy elűzi a gonoszt, és kibékiti az ellenségeket. De nemcsak a fagyöngy disziti az ajtót, hanem magyalágak is. Világitó vörös bogyóit és indáit "Holly"-nak és "Ivy"-nek nevezik.